Počet výsledků: 28

Otevřít filtraci

Chronická asymptomatická hypotenze je forma hypotenze, při níž mají pacienti trvale nízký krevní tlak bez obtíží a bez nutnosti léčby. Často jsou postiženi mladí, štíhlí lidé (zejména dívky a ženy) a hubení starší lidé. Obvykle nelze určit příčinu, v takovém případě se mluví o primární hypotenzi. Nízký krevní tlak může být způsoben také těhotenstvím, po porodu pak tento typ hypotenze obvykle vymizí. Viz také chronický, asymptomatický, hypotenze.

Asymptomatický znamená „bezpříznakový“. Například asymptomatický průběh infekce znamená, že člověk je nakažen, avšak nemá žádné příznaky, které by na infekci poukazovaly. Viz také symptom, presymptomatický, symptomatický.

Hypotenze je odborný výraz pro nízký krevní tlak. Za normální krevní tlak u dospělých se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) považují hodnoty mezi 90/60 mmHg a 120/80 mmHg. Nízký arteriální tlak je definován jako hodnoty pod 90/60 mmHg. Někteří lidé mají trvale snížený krevní tlak, který jim nezpůsobuje žádné problémy, a proto nevyžaduje léčbu. Nízký krevní tlak (hypotenze) však může být spojen také s vážnými nemocemi a může dokonce vyvolat život ohrožující příznaky. Odvozené přídavné jméno je hypotenzní. Viz také hypo-, krevní tlak, vysoký krevní tlak (hypertenze) a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz hypotenze, hypotenzní apod.

Nervově zprostředkovaná hypotenze je forma hypotenze, která nastává při poruchám komunikace mezi mozkem a srdcem. Může se objevit po dlouhodobém stání, ale také jako reakce na vzrušení nebo stresové situace. Tento typ je častější u dětí a mladých lidí než u starších pacientů. Viz také hypotenze.

Těžká hypotenze je forma hypotenze, která je často spojena se šokem. Krevní tlak klesne na tak nízkou hodnotu, že mozek, ledviny a další životně důležité orgány nejsou dostatečně prokrvovány a nemohou tak plnit své funkce. V extrémním případě dochází k život ohrožujícímu šokovému stavu. Viz také hypotenze.

Ortostatická hypotenze je forma hypotenze, která může nastat při vstávání ze sedu nebo z lehu v případě, kdy tělo není schopné dostatečně rychle upravit krevní tlak a distribuci krve tak, aby se přizpůsobilo změně polohy. Pokles krevního tlaku obvykle trvá jen několik sekund nebo minut a rychle se vrátí k normálu. Ortostatická hypotenze se může objevit ve všech věkových skupinách, ale častější je u starších lidí, zejména u lidí s podlomeným zdravím. Může se jednat i o příznak jiné nemoci. Viz také hypotenze.

Chronické žilní onemocnění (CHŽO) je postižení žilního systému, které se projevuje příznaky, které ovlivňují kvalitu života a často vyžadují lékařské vyšetření. Nejčastější formou onemocnění žil dolních končetin jsou křečové žíly (varixy). Mohou být provázeny otoky a kožními změnami. Bolesti dolních končetin, pocit napětí a tíhy v končetině, poruchy čití a noční křeče patří mezi typické obtíže, které se mohou vyskytnout i u pacientů bez viditelných změn. Onemocnění je častější u žen. Doporučena jsou režimová opatření, kompresivní léčba a léky na podporu žil. U pacientů s chronickými otoky a u těch, u kterých je plánována operace křečových žil, je nezbytné provést vyšetření duplexní sonografií.

Chronická deprese je jednou z forem depresivní poruchy. Chronická deprese je depresivní epizoda, která bez zlepšení přetrvává po dobu delší než dva roky. Viz také chronický, deprese.

Chronické srdeční selhání je srdeční selhání, které trvá již tři měsíce nebo i déle. Zpočátku se může vyvinout bez významných příznaků, přičemž však dochází k pomalému zhoršování srdeční funkce až do okamžiku, kdy se u pacienta náhle objeví akutní srdeční selhání. V takové situaci musí být postižený obvykle urgentně hospitalizován.

Chronická obstrukční plicní nemoc neboli CHOPN je závažné onemocnění plic, při kterém jsou dýchací cesty částečně zablokované a postižený člověk má potíže s dýcháním. Viz také chronický, obstrukce, plíce.

Zobrazeno 1 až 10 z 28

Počet výsledků